Skip to content

571 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1918

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Jul 2, 2018

Property Information

Block792
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,799
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,500
37%
Improvement Value:$241,500
63%
Total Assessment$385,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,059+3.8%
2024$12,582+4.0%
2023$12,101+1.6%
2022$11,916-14.2%
Property History

Property Sale

Sale
$372,000

To:

Sq Ft1,799DeedBook 20180, Page 58164

Property Sale

SaleMulti
$389,000
DeedBook 12150, Page 1692

Property Sale

SaleMulti
$411,000
DeedBook 6291, Page 24

Property Sale

SaleMulti
$279,000
DeedBook 6052, Page 449

Property Sale

Sale
$83,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1918