Skip to content

669 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1939

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Sep 28, 2021

Property Information

Block792
Lot62
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,342
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,800
42%
Improvement Value:$210,000
58%
Total Assessment$363,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,340+3.8%
2024$11,889+5.3%
2023$11,293+1.6%
2022$11,120+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft1,342DeedBook 20211, Page 32213

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,342DeedBook 12499, Page 2237Recorded6/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 1939