Skip to content

698 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1937

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Nov 11, 2021

Property Information

Block786
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,320
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
50%
Improvement Value:$154,900
50%
Total Assessment$309,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,512+3.8%
2024$10,128+4.0%
2023$9,740+1.6%
2022$9,591-14.6%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,320DeedBook 20211, Page 43691

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12141, Page 4312

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5632, Page 652

Property Sale

Sale
$130,900
DeedBook 5062, Page 736

Property Sale

Sale
$130,900
DeedBook 4972, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1937