Skip to content

63 Clark AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Apr 30, 1993

Property Information

Block795
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,517
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,200
37%
Improvement Value:$218,700
63%
Total Assessment$347,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,801+3.8%
2024$11,369+4.0%
2023$10,935+1.6%
2022$10,768+8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,517DeedBook 5259, Page 899

Property Built

Built

Year Built: 1930