Skip to content

151 Birch StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Feb 25, 1993

Property Information

Block820
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,536
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,800
39%
Improvement Value:$209,300
61%
Total Assessment$343,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,638+3.8%
2024$11,213+4.0%
2023$10,784+1.6%
2022$10,619+10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 5250, Page 460

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 4982, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1930