Skip to content

135 North Sixteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Sep 8, 2000

Property Information

Block7
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,411
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,200
32%
Improvement Value:$208,800
68%
Total Assessment$308,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,447+3.8%
2024$10,065+4.0%
2023$9,680+1.6%
2022$9,533+14.8%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000

To:

Sq Ft1,411DeedBook 5726, Page 603

Property Sale

Sale
$41,400
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1927