Skip to content

12 Pettit StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
Sep 4, 1986

Property Information

Block811
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage715
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,000
51%
Improvement Value:$117,300
49%
Total Assessment$240,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,151+3.8%
2024$7,853+4.0%
2023$7,553+1.6%
2022$7,437+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$131,000

To:

Sq Ft715DeedBook 4939, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1927