Skip to content

94 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1906

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Nov 1, 2024

Property Information

Block811
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description4-FAM
Dwellings4
ZoningB-2
Sq Footage2,322
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,600
36%
Improvement Value:$259,000
64%
Total Assessment$403,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,690+3.8%
2024$13,190+4.0%
2023$12,685+1.6%
2022$12,491-1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 20240, Page 70702

Property Sale

SaleMulti
$430,000

To:

Sq Ft2,322DeedBook 20190, Page 68421Recorded7/24/2019

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Built

Built

Year Built: 1906