Skip to content

74 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1972

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Nov 9, 2012

Property Information

Block811
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningB-2
Sq Footage3,456
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,500
25%
Improvement Value:$454,100
75%
Total Assessment$605,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,542+3.8%
2024$19,791+4.0%
2023$19,034+1.6%
2022$18,743+12.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft3,456DeedBook 12403, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1972