Skip to content

62 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2020

Property Information

Block811
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningB-2
Sq Footage2,823
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,500
26%
Improvement Value:$388,800
74%
Total Assessment$528,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,920+3.8%
2024$17,265+4.0%
2023$16,604+1.6%
2022$16,351+14.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923