Skip to content

48 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Feb 12, 2026

Property Information

Block811
Lot72
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningB-2
Sq Footage1,771
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,400
40%
Improvement Value:$211,200
60%
Total Assessment$354,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,028+3.8%
2024$11,588+4.0%
2023$11,145+1.6%
2022$10,975+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

DeedBook 20260, Page 16451

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,771DeedBook 12346, Page 9078

Property Sale

Sale
$175,500

To:

DeedBook 5631, Page 912

Property Built

Built

Year Built: 1956