Skip to content

38 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Date
Jan 31, 1986

Property Information

Block811
Lot75
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningB-2
Sq Footage3,262
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,600
32%
Improvement Value:$307,300
68%
Total Assessment$451,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,328+3.8%
2024$14,768+4.0%
2023$14,203+1.6%
2022$13,986+5.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923