Skip to content

24 Pulaski StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1910

Last Sale Price
$109,150
Last Sale Date
Jun 6, 2008

Property Information

Block813
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,680
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,400
40%
Improvement Value:$208,700
60%
Total Assessment$347,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,774+3.8%
2024$11,343+4.0%
2023$10,909+1.6%
2022$10,743-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$109,150

To:

Sq Ft1,680DeedBook 12143, Page 8870

Property Sale

Sale
$245,100
DeedBook 5974, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1910