Skip to content

20 Howard StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 27, 2012

Property Information

Block817
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-1B
Sq Footage2,718
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,400
32%
Improvement Value:$292,300
68%
Total Assessment$430,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,609+3.8%
2024$14,075+4.0%
2023$13,537+1.6%
2022$13,330+5.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1911