Skip to content

166 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Date
Apr 3, 1990

Property Information

Block820
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,728
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,700
39%
Improvement Value:$213,800
61%
Total Assessment$351,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,923+3.8%
2024$11,487+4.0%
2023$11,048+1.6%
2022$10,879+4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$133,500
DeedBook 4932, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1924