Skip to content

106 Mill StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1946

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
May 30, 2024

Property Information

Block821
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,320
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,700
35%
Improvement Value:$243,400
65%
Total Assessment$376,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,757+10.0%
2024$11,598+4.0%
2023$11,155+1.6%
2022$10,984+12.4%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

To:

Sq Ft1,320DeedBook 20240, Page 31444

Property Sale

Sale
$403,000
Sq Ft1,320DeedBook 20230, Page 76934Recorded12/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 1946