Skip to content

94 Mill StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1946

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 3, 2018

Property Information

Block821
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,536
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
42%
Improvement Value:$183,000
58%
Total Assessment$318,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,787+3.8%
2024$10,392+4.0%
2023$9,995+1.6%
2022$9,842-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 20190, Page 31719

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 12486, Page 5582Recorded3/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 1946