Skip to content

116 Mill StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1921

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Apr 17, 2014

Property Information

Block821
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage2,380
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,700
33%
Improvement Value:$316,300
67%
Total Assessment$472,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,010+3.8%
2024$15,425+9.8%
2023$14,049+1.6%
2022$13,835+5.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft2,380DeedBook 12495, Page 6339

Property Sale

SaleMulti
$386,500
DeedBook 61050, Page 48700

Property Built

Built

Year Built: 1921