Skip to content

15 Union PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1949

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 17, 2002

Property Information

Block822
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,216
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,800
51%
Improvement Value:$128,500
49%
Total Assessment$262,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,222+3.8%
2024$7,922+4.0%
2023$7,619+1.6%
2022$7,502-9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,216DeedBook 5912, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1949