Skip to content

16 Hudson PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$61,360
Last Sale Date
Feb 1, 1995

Property Information

Block822
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,320
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,800
40%
Improvement Value:$201,400
60%
Total Assessment$335,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,370+3.8%
2024$10,954+4.0%
2023$10,535+1.6%
2022$10,374-6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$61,360

To:

Sq Ft1,320DeedBook 5350, Page 826

Property Built

Built

Year Built: 1953