Skip to content

52 Hudson PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1952

Last Sale Date
Jul 22, 2069

Property Information

Block822
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,386
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,800
38%
Improvement Value:$218,400
62%
Total Assessment$352,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,947+3.8%
2024$11,510+4.0%
2023$11,070+1.6%
2022$10,901-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,001

To:

Sq Ft1,386DeedBook 20180, Page 83547

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 6391, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1952