Skip to content

76 Elston StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1940

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Feb 28, 2019

Property Information

Block824
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,103
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,200
53%
Improvement Value:$112,900
47%
Total Assessment$242,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,212+3.8%
2024$7,912+4.0%
2023$7,609+1.6%
2022$7,493-19.2%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,103DeedBook 20190, Page 19926

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 5820, Page 4

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5478, Page 479

Property Built

Built

Year Built: 1940