Skip to content

61 Martin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1948

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Sep 30, 2010

Property Information

Block823
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,104
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,200
48%
Improvement Value:$140,700
52%
Total Assessment$269,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,155+3.8%
2024$8,820+4.0%
2023$8,483+1.6%
2022$8,353+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000

To:

Sq Ft1,104DeedBook 12278, Page 4091

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 5916, Page 91

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5493, Page 217

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1948