Skip to content

66 Birch StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Date
Jan 21, 2008

Property Information

Block825
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,200
46%
Improvement Value:$154,100
54%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,610+3.8%
2024$9,258+4.0%
2023$8,904+1.6%
2022$8,768-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1927