Skip to content

141 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2009

Property Information

Block825
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,116
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,800
49%
Improvement Value:$142,100
51%
Total Assessment$280,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,528+3.8%
2024$9,180+4.0%
2023$8,829+1.6%
2022$8,694-0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$316,500
DeedBook 6347, Page 839

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 6055, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1945