Skip to content

69 Elston StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1940

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 18, 2009

Property Information

Block826
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,263
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,400
43%
Improvement Value:$171,000
57%
Total Assessment$301,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,223+3.8%
2024$9,850+4.0%
2023$9,473+1.6%
2022$9,328+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940