Skip to content

73 Elston StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 21, 2000

Property Information

Block826
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,035
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,200
41%
Improvement Value:$187,700
59%
Total Assessment$316,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,749+3.8%
2024$10,356+4.0%
2023$9,960+2.4%
2022$9,728+23.6%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,035DeedBook 5702, Page 879

Property Built

Built

Year Built: 1941