Skip to content

10 Barbara StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Apr 23, 2022

Property Information

Block827
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,308
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,500
46%
Improvement Value:$201,200
54%
Total Assessment$372,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,642+5.7%
2024$11,961+4.0%
2023$11,503+1.6%
2022$11,328+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

To:

Sq Ft1,308DeedBook 20220, Page 43634

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 12305, Page 6969

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4962, Page 587

Property Built

Built

Year Built: 1954