Skip to content

20 Barbara StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1958

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Mar 5, 1999

Property Information

Block827
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,998
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,300
38%
Improvement Value:$289,500
62%
Total Assessment$466,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,834+3.8%
2024$15,255+4.0%
2023$14,672+1.6%
2022$14,447+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000

To:

Sq Ft1,998DeedBook 5602, Page 728

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4957, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1958