Skip to content

161 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$254,900
Last Sale Date
Nov 10, 2014

Property Information

Block827
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,392
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,900
32%
Improvement Value:$263,500
68%
Total Assessment$388,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,175+3.8%
2024$12,693+4.0%
2023$12,207+1.6%
2022$12,021+14.7%
Property History

Property Sale

Sale
$254,900

To:

Sq Ft1,392DeedBook 12526, Page 7856

Property Built

Built

Year Built: 1927