Skip to content

39 Barbara StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1964

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Dec 13, 2022

Property Information

Block829
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,304
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,100
40%
Improvement Value:$265,500
60%
Total Assessment$441,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,979+3.8%
2024$14,431+4.0%
2023$13,879+1.6%
2022$13,668-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000

To:

Sq Ft2,304DeedBook 20230, Page 5970

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5425, Page 814

Property Built

Built

Year Built: 1964