Skip to content

2 Andrew Ct.Bloomfield, NJ 07003

Built 1964

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block752
Lot74
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage2,346
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,800
38%
Improvement Value:$256,200
62%
Total Assessment$415,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,077+3.8%
2024$13,562+4.0%
2023$13,043+1.6%
2022$12,844-8.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft2,346DeedBook 20221, Page 4319

Property Sale

Sale
$489,000
DeedBook 6368, Page 722

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1964