Skip to content

27 Barbara StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1964

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
Oct 22, 1995

Property Information

Block829
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,304
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,100
42%
Improvement Value:$244,100
58%
Total Assessment$420,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,253+3.8%
2024$13,732+4.0%
2023$13,207+1.6%
2022$13,005-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$177,500

To:

Sq Ft2,304DeedBook 5393, Page 762

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 5009, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1964