Skip to content

23 Barbara StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1965

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 29, 1998

Property Information

Block829
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,304
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,100
42%
Improvement Value:$239,100
58%
Total Assessment$415,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,084+3.8%
2024$13,569+4.0%
2023$13,050+1.6%
2022$12,850-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft2,304DeedBook 5539, Page 291

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965