Skip to content

37 Ketner StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1915

Last Sale Price
$291,000
Last Sale Date
Sep 24, 2013

Property Information

Block830
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,478
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,200
35%
Improvement Value:$236,800
65%
Total Assessment$366,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,415+3.8%
2024$11,961+4.0%
2023$11,503+1.6%
2022$11,328+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$291,000

To:

Sq Ft1,718DeedBook 12461, Page 1588

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 6142, Page 149

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 6100, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1915