Skip to content

31 Warren StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1912

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Apr 19, 2016

Property Information

Block692
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,469
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,300
45%
Improvement Value:$218,500
55%
Total Assessment$395,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,426+3.8%
2024$12,935+4.0%
2023$12,440+6.5%
2022$11,684-8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,493DeedBook 20160, Page 51788

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,469DeedBook 12557, Page 2689Recorded6/1/2015

Property Built

Built

Year Built: 1912