Skip to content

838 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2014

Property Information

Block841
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,382
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,600
49%
Improvement Value:$165,900
51%
Total Assessment$325,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,791+1.4%
2024$10,637+9.3%
2023$9,730+1.6%
2022$9,574-9.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925