Skip to content

834 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$410,500
Last Sale Date
Jan 5, 2021

Property Information

Block841
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,015
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,400
37%
Improvement Value:$270,300
63%
Total Assessment$428,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,542+3.8%
2024$14,010+4.0%
2023$13,474+1.6%
2022$13,268+3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,500

To:

Sq Ft1,821DeedBook 20210, Page 59122

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5731, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1925