Skip to content

379 Essex AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Date
Jun 1, 1986

Property Information

Block844
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,064
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$214,800
39%
Improvement Value:$330,800
61%
Total Assessment$545,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,507+3.8%
2024$17,830+4.0%
2023$17,148+1.6%
2022$16,886+3.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1931