Skip to content

459 Essex AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1934

Last Sale Price
$439,900
Last Sale Date
May 17, 2004

Property Information

Block841
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,050
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$233,400
53%
Improvement Value:$207,000
47%
Total Assessment$440,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,938+3.8%
2024$14,392+4.0%
2023$13,842+1.6%
2022$13,630-7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$439,900

To:

Sq Ft2,050DeedBook 6069, Page 681

Property Built

Built

Year Built: 1934