Skip to content

708 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 6, 2016

Property Information

Block844
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,288
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,400
39%
Improvement Value:$215,000
61%
Total Assessment$353,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,987+3.8%
2024$11,549+4.0%
2023$11,107+1.6%
2022$10,938+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,482DeedBook 20160, Page 62596

Property Sale

Sale
$337,000
DeedBook 6322, Page 479

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 5040, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 1930