Skip to content

12 Glen Ridge ParkwayBloomfield, NJ 07003

Built 1957

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jul 23, 1993

Property Information

Block844
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,756
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,000
41%
Improvement Value:$209,800
59%
Total Assessment$357,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,137+3.8%
2024$11,693+4.0%
2023$11,246+1.6%
2022$11,074+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,756DeedBook 5274, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1957