Skip to content

372 Essex AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$481,500
Last Sale Date
Jun 17, 2015

Property Information

Block845
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,592
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
48%
Improvement Value:$241,400
52%
Total Assessment$466,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,820+3.8%
2024$15,242+4.0%
2023$14,659+1.6%
2022$14,435-5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$481,500

To:

Sq Ft1,592DeedBook 12565, Page 9851

Property Sale

Sale
$461,000
DeedBook 12165, Page 7012

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5400, Page 568

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 5186, Page 520

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5114, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1941