Skip to content

408 Essex AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 16, 2014

Property Information

Block845
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,248
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
48%
Improvement Value:$241,300
52%
Total Assessment$466,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,817+3.8%
2024$15,239+4.0%
2023$14,656+1.6%
2022$14,432+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,388DeedBook 12480, Page 4450

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 6377, Page 871

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 5618, Page 763

Property Built

Built

Year Built: 1941