Skip to content

388 Essex AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1932

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Oct 8, 2008

Property Information

Block845
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,761
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,000
38%
Improvement Value:$370,300
62%
Total Assessment$595,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,193+3.8%
2024$19,454+4.0%
2023$18,710+1.6%
2022$18,425+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft2,761DeedBook 12162, Page 7420

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 5301, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1932