Skip to content

25 Norwood PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 28, 2011

Property Information

Block901
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,233
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,200
44%
Improvement Value:$161,600
56%
Total Assessment$290,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,864+3.8%
2024$9,503+4.0%
2023$9,140+1.6%
2022$9,000-7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,233DeedBook 12318, Page 4003

Property Built

Built

Year Built: 1927