Skip to content

240-242 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Feb 4, 2016

Property Information

Block901
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,044
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,700
43%
Improvement Value:$179,800
57%
Total Assessment$317,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,770+3.8%
2024$10,376+4.0%
2023$9,979+1.6%
2022$9,827+15.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,080DeedBook 20160, Page 22660

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 5634, Page 635

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5266, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1950