Skip to content

288 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 8, 2020

Property Information

Block903
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,183
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,800
45%
Improvement Value:$169,600
55%
Total Assessment$308,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,461+3.8%
2024$10,079+4.0%
2023$9,693+1.6%
2022$9,545+5.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 12324, Page 9166

Property Built

Built

Year Built: 1953