Skip to content

117 Bessida StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2021

Property Information

Block991
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,200
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,100
42%
Improvement Value:$197,800
58%
Total Assessment$339,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,529+3.8%
2024$11,108+4.0%
2023$10,683+1.6%
2022$10,520+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 5467, Page 381

Property Built

Built

Year Built: 1954