Skip to content

42 Carlton TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2011

Property Information

Block1145
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,182
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,100
51%
Improvement Value:$158,200
49%
Total Assessment$324,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,000+3.8%
2024$10,598+4.0%
2023$10,193+1.6%
2022$10,037+5.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1951